Avrupa Taşımacılık İşçileri Federasyonu’ndan Çağrı Var! Covıd-19 Zamanında Çalışmak: Avrupa’daki Ulaşım İşçilerinin Hikayeleri

Çeviri: Lizge Biter

Avrupa’da işçilerin çalışmaları ve yaşamları haftalardır Covid-19 salgınından etkilenmekte. Hastalığın tehdidi ve AB ile hükümetler tarafından alınan önlemler iş yükünde, çalışma koşullarında, çalışma ekipmanlarında ve daha fazlasında değişikliklere neden oldu. Bu değişikliklerin etkileri uzun süre hissedilecek.

Bu durumun kısa ve uzun vadedeki etkilerini anlayabilmek için işçilerin duyulmayan ve sıklıkla göz ardı edilen seslerini derlemek ve paylaşmak istiyoruz. İşçilerin sesinin duyulmamasına ve göz ardı edilmesine izin vermeyi reddediyoruz! Yalnızca işçilerin deneyimleri, işçileri ve sektörleri destekleyen politikalar oluşturmak için neyin gerekli olduğunu anlamamıza yardımcı olabilir.

Birçok nakliye işçisi işini yapmaya devam ediyor. Denizciler, liman işçileri, kamyon şoförleri ve depo işçileri, gıda ve ilaç gibi temel malların bize hala ulaşmasını sağlıyor. Sağlığınız ve güvenliğiniz korunuyor mu? Koruyucu ekipmana erişiminiz var mı? Kendinizi iyi hissetmediğinizde ücretli hastalık izni alabiliyor musunuz?

Birçok ülkede ulaştırma işçilerinin çalışma koşulları farklı şekillerde değişti. Birçok ülkede toplu taşımacılık sınırlanmasına rağmen birçok insan bu hizmetlere bağımlı olmayı sürdürüyor. Otobüs, tren ve metro işçileri korunuyor mu? Çalışma saatlerindeki azalma ücretinizi nasıl etkiliyor?

Son olarak, sektörü neredeyse tamamen kapatıldığı için birçok taşımacılık işçisi işten çıkarıldı. Şirketler ve hükümetler sosyal ve finansal güvenliğinizi nasıl sağlıyor? Bu kriz bittiğinde iş yerlerinize dönmeniz için ne gibi garantiler verildi?

Sizden duymak istiyoruz- bize COVID-19 salgını zamanında işiniz hakkında kısa bir ifade gönderin. Anonim olabilir!

Ulaştırma çalışanları, iyi zamanlarda da kötü zamanlarda da Avrupa’yı hareket ettiren işçilerdir. Hikâyenizin duyulmasını hak ediyorsunuz.

 

İletişim için:

Begüm Boynukalin, Avrupa Ulaştırma İşçileri Federasyonu İletişim Sorumlusu

b.boynukalin@etf-europe.org  / +32 478 79 40 53

Zala Turšič, Avrupa Ulaştırma İşçileri Federasyonu İletişim Sorumlusu

z.tursic@etf-europe.org  / +32 478 79 41 12

 

Kaynak: etf-europe.org