Aygün Alüminyum’da işçilerden mesaiye kalmama eylemi

Ücretlerin arttırılması çalışma koşullarının düzeltilmesi için işçilerin sendikalaştığı Aygün Alüminyum’da patronun yetki itirazını geri çekmesi için işçiler mesaiye kalmama eylemi yapmaya başladı. Fabrikada sendika üyesi işçilerin büyük bir bölümü cumartesi ve pazar günleri fazla mesaiye kalmadı.
EYLEMLER DEVAM EDECEK
Türk Metal Çerkezköy Şubesi’nin işçilerle yaptığı toplantıda yaşadıkları süreci değerlendiren işçiler “Fabrikada üye sayımız yettiği halde patron zaman kazanmak için yetkiye itiraz etti. Patron itirazından vazgeçmeli. Ama şimdiye kadar itirazını geri çekmediği gibi baskıları artırdı, birliğimizi bozmak için elinden geleni yapıyor. O zaman bize düşen ise patronu zorlamak. İşler tıkırında gittiği müddetçe patron çok rahat hareket edecek” dedi. Bir işçi patronu zorlamak için hafta sonları mesaiye kalmama eylemine başlama önerisinde bulundu. İşçinin önerisi diğer işçiler tarafından da kabul edildi. Toplantıda süreç ilerledikçe eylemlerin dozajını arttırma kararı da alındı.
AÇ KALMAMA DERDİNDEYİZ
Patronun itirazı ile yargı sürecinin başladığı Aygün Alüminyum fabrikasında adli tatilden dolayı hiçbir ilerleme sağlanamıyor. Bu sebeple tek yolun patronun zorlanmasını belirten bir işçi, “Kazanmak zorundayız. Asgari ücretle geçinemiyoruz. Fabrika sürekli büyüdü. Şimdi işler biraz azalınca fatura bize kesiliyor. Bunu kabul etmeyeceğiz. Geçim her gün daha da zorlaştı. Önceden geçinemiyorduk, şimdi aç kalmama derdindeyiz. İstediğimiz insanca yaşamak” dedi.
PATRON HÜKÜMETİ İŞARET ETTİ
Geçen hafta işçileri sendikadan vazgeçirmek için fabrikada işçilerle toplantı yapan patron, “işçilerin kendisini anlamasını” isterken, işçilerin taleplerine karşı Hükümeti işaret etti. Durumunun ve piyasaların iyi olmadığını, kendisine zaman verilmesini ve gelecek sene iyi zam yapacağını iddia eden patron, işçilerin taleplerini ise kulak ardı etti. Bir kadın işçinin “Eşimden ayrıyım ve üç çocuk okutuyorum. Ama ancak asgari ücret alıyorum. Bu koşullarda bu çocukları nasıl okutacağım?” sorusuna “Asgari ücreti ben değil hükümet belirliyor” şeklinde yanıt verdi. İşçiler ise “Biz hükümete değil, Aygün’e çalışıyoruz” diyerek tepki gösteriyor.

Kaynak: EVRENSEL