Dünya Kültür Mirası Listesinde Yer Alan Hevsel Bahçeleri Tahrip Ediliyor

Hevsel Bahçeleri olarak anılan, Dicle Nehri ile Diyarbakır Kalesi arasında yer alan yaklaşık yediyüz hektarlık araziye moloz döküldü. UNESCO tarafından 2015 yılında ‘Dünya Kültür Mirası’ olarak tescillenmiştir.

Konu ile ilgili “Hevsel Bahçeleri’ne dokunma” çağrısıyla bir açıklama yapan Ekoloji Birliği, 8000 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğunu belirttiği Hevsel Bahçeleri‘nin kent için adeta bir oksijen merkezi olduğuna dikkat çekerek, yaratılan ekolojik tahribat ile tarihi bir suç işlendiğini ifade etti:

“UNESCO tarafından Tarihi Diyarbakır Surları ve Hevsel bahçeleri bir bütün olarak 2015 yılında ‘Dünya Kültür Mirası’ olarak tescillenmiştir. Bu tescile rağmen 2016’ da Bakanlık tarafından ‘Özel Proje Alanı’ olarak ilan edilmiş ve bununla beraber projenin içeriğine dair de kamuoyuna herhangi bir bilgilendirme yapılmadan, millet bahçesi, kafe, seyirlik teras, asfalt ve betondan yol gibi yapılar yapılmaya başlanmıştır. Sadece kafe için 1095 metrekare yeşil alan yok edilmiş bulunmaktadır.

Ülkenin her tarafında doğa talanı devam etmekte ve Hevsel Bahçeleri de bundan nasibini almaktadır. ‘Özel proje alanı’ ilanından bu yana inşaat çalışmaları sonucu hafriyat, ve molozlar dökülmeye başlamış ve sazlık alanlar yok olmaya başlamış, kirlilik artmıştır. Halkın evde olmasını ve UNESCO’nun sessizliğini fırsat bilen yetkili kurumlar ve sermaye çevreleri Hevsel Bahçelerini yok etmektedirler.”

Kaynak: Sendika.org