Fransa’da Renault Fabrikasında Çalışan 1 İşçi Koronavirüsten Hayatını Kaybetti

Fransa Cléon şehrinde bulunan Renault fabrikasında çalışan bir tamir/bakım işçisi koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti.

Evrensel’de yer alan habere göre; Fransa’da pazar günü Normandie bölgesinde bulunan Cléon şehrindeki Renault fabrikasında çalışan 56 yaşındaki tamir/bakım işçisinin koronavirüs salgınından dolayı hayatını kaybettiği açıklandı. Fabrikada örgütlü CGT (Genel İş Konfederasyonu) sendikasının basın açıklamasında, diğer işçilere virüsün bulaşıp bulaşmadığının bilinmediği ancak salgının başından bu yana fabrika yöneticilerinin yeterince önlem almadıkları ifade edildi.

Renault Cléon fabrikası CGT Sekreteri William Audoux ve Sendika Delegesi Pascal Le Manach’a göre, işverenin öncelikleri arasında işçinin güvenliğini sağlamak yok.

Yapılan açıklamada, “Fabrika yönetimi tarafından açıklanan asıl önlem elleri yıkamaktı. El temizleyici jel, maske ve eldiven yetersizliği vardı, fabrikada işçilerin aralarında da salgından korunmak için yeterli uzaklık yoktu” denildi.

Binlerce fabrika işçisi sosyal medya üzerinden duygularını paylaşırken, işçilerin büyük bir endişe duydukları ve ağırlıklı olarak da iş arkadaşlarının hayatını kaybetmesinden dolayı öfkeli oldukları belirtiliyor.

CGT, 16 Mart’ta Renault Cléon fabrikasının yönetiminden işletmenin kapatılmasını talep etmişti. Sendika bildirileri dağıtılırken de işçiler endişelerini dile getirmişti.