Haydarpaşa İşçileri 3 Aydır Maaşlarını Alamıyor

Haydarpaşa Garı’nda arkeolojik çalışmalar sürdüren yaklaşık 500 işçi 3 aydır maaşlarını alamıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Patronların Ensesindeyiz Ağı, işçilerin haklarını alana kadar mücadele edeceklerini duyurdu.

Yaklaşık 1,5 yıl önce Marmaray tren hattının Haydarpaşa Garı’na bağlanacak olan bağlantı raylarının yapımı esnasında 1700 yıllık geçmişi içinde barındıran bir bölge açığa çıkmıştı.

Haydarpaşa’da ortaya çıkan tarihi bölge Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu kararlarıyla İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü denetimine verilirken, uzman arkeologlar ve sanat tarihçileri görevlendirilmişti. Kazıların yürütülmesi için gerekli iş gücü ve çalışmaların gereği olan yardımcı yapıların inşasını ise zaten Marmaray projesinin de yüklenicisi olan KKC MARMARAY firması üstlenmişti.

Yaklaşık 500 İşçi 3 Aydır Maaşlarını Alamıyor

Kalyon, Kolin ve Cengiz inşaatın ortaklığıyla kurulan KKC MARMARAY, Haydarpaşa arkeolojik kazılarını 400’ün üzerinde işçi ve gerekli ekipmanlar ile sürdürürken Patronların Ensesindeyiz Ağı’nda (PE) yer alan habere göre 500’e yakın işçinin tamamının 3 aydır ücretleri ödenmiyor.

Konuyla ilgili yaptığı sosyal medyadan açıklamada bulunan PE inşaat işçileri, KKC MARMARAY’ı oluşturan firmaların işçi hakları konusunda sabıkalı firmalar olduğunu belirterek, tüm işçiler haklarını alana kadar mücadele edeceklerini ve konunun yakından takipçisi olacaklarını duyurdu.

Kaynak: https://patronlarinensesindeyiz.org