İki Günlük Koronavirüs Tablosu: Emeğin Son 48 Saati – Yaşar Usta

Türkiye’de koronavirüs salgını hızla devam ediyor. Son 24 saatte vaka sayısı 3.013 arttı, toplam sayı 23.934 oldu. Birçok işyeri ve fabrika, gerekli sağlık önlemlerini almadan işçileri çalıştırmaya devam ediyor. Öte yandan konulan yeni yasaklar, işçilerin durumunu iyileştirmektense hayatta kalmak için emeğini satmak zorunda olanları daha zor koşullara mahkum ediyor.

Yaşar Usta ihbar hattına işçiler tarafından gelen mesajları ve emek haberlerini sizler için derledik.

“N95 Maske Yok, 2 Saat Ameliyat Maskesi Kullanılıyor”

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi acil servis çalışanları, tulum, siperlik ve N95 maskelerinin eksik olduğunu belirtti. Çalışanlar yönetimin basit bir maskeyle 24 saat geçirmelerini istemesine sitem etti. Yaşar Usta ihbar hattına ulaşan işçiler, “Acil serviste yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Ekipman eksiğimizin olması bizi savunmasız bırakırken çalışma arkadaşlarımızın psikolojileri iyiye gitmiyor,” diyerek seslerinin duyurulmasını istedi.

“Maaşlarımız verilmiyor, dip dibe çalışıyoruz”

Akdağ Madencilik Silivri ve Kemerburgaz şantiyelerinde çalışan işçiler, maaşlarının eylül ayından beri tam yatırılmadığını, kendilerine “isteyen izne ayrılsın,” dendiğini bildirdi. Yaşar Usta ihbar hattına ulaşan işçiler, “Mıcır çıkarma işi yapıyoruz ama maaşlarımız tam yatmıyor. Yönetim isteyen izne ayrılsın diyor fakat işten çıkarırlarsa diye izin yapamyoruz. Dip dibe çalışıyoruz,” diyerek seslerinin duyurulmasını istedi.

Valfsan Fabrikasında Koronavirüs ve Patron Tehdidi

İstanbul Tuzla Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Valfsan fabrikasında iki işçide koronavirüs tespit edilince işçiler çalışmaktan kaçınma hakkını kullanmak istedi. Patron: “işe gelmezseniz atarım,” dedi. Genel müdürün çarşamba günü gece vardiyasında çalışan işçilere: “Yarın işe gelmezseniz bir daha hiç gelmeyin. Tazminatsız işten çıkarırız,” dediği öğrenildi. Bunun üzerine işçiler üretimi durduramadı ve ertesi gün işe gitti.

Hastanede Maske Yerine Bez

Çorum Devlet Hastanesi işçileri, hastane yönetiminin maske vermediğini, “elinizde ne varsa onunla idare edin” dediğini ve gerekli önlemlerin alınmadığını bildirdi. Yaşar Usta ihbar hattına ulaşan işçiler: “Kardiyoloji yoğun bakım ünitesinde maske olmadığı için hemşireler ağız ve burnuna bez tutarak geziyor. Tüm yoğun bakım çalışanlarına haftalık bir kutu maske veriliyor. Başınızın çaresine bakın deniliyor,” diyerek duruma tepki gösterdi.

“Virüsten mi Açlıktan mı Öleceğiz, Bırakın Biz Seçelim”

İstanbul’da pazar denetimi yapan zabıta, 20 yaşındaki pazarcıya ceza kesti. Pazarcı genç, “virüsten mi açlıktan mı öleceğiz bırakın ona biz karar verelim” diyerek sitem etti.

Lübnan’da Protestolar: “Açlıktansa Virüsten Ölürüz”

Lübnan Trablusşam’da Cebel Muhsin, Bab el-Tebbane ve Nehr Ebu Ali gibi yoksul mahallelerde yüzlerce kişi “Yemek istiyoruz, açız. Açlıktansa virüsten ölürüz!” sloganlarıyla sokaklara indiler. Protestolar Lübnan’ın kuzey müftüsü Malik Şar’ın evinin önünde düzenlendi. Özellikle El-Hüseyniye gibi sebze meyve alışverişinin yapıldığı mahallelerde halk cadde üzerindeki sebze meyve dükkanlarını açmaya çalıştı. Lübnan ordusu sokağa inanlere müdahale etti. Trablusşamlı analist ve yazar Muhammed Alluş, “Kuzey’in başkenti”nin, muazzam servetleriyle bilinen fakat bu süreçte ortalarda görünmeyen politikacılara sahip olduğunu belirtirken: “Onlar tek başlarına dahi tüm şehri besleyebilirler,” dedi.

“Dayanışma Yaşatır” Kampanyası Başladı

İnşaat İşçileri Sendikası, Koranavirüs salgını nedeniyle işten çıkarılan işçilerle dayanışma amacıyla “Dayanışma Yaşatır” adıyla bir kampanya başlattı. Tüm emek dostlarını desteğe çağıran sendika: “tüm haklarımızı alana kadar direneceğiz” diyor.

Akar Tekstil’de Hem Koronavirüs Hem de Sopalı Patron Saldırısı

İzmir Akar Tekstil’de bir işçinin Covid-19 test sonucu pozitif çıktığı için işçiler iş bıraktı. Patron ve adamları iş bırakan işçilere sopalarla saldırdı. Patron Hayrettin Akar ayrıca: “Bu ayın yirmisine kadar siparişlerimiz var. Ayın onunda maaşınızı ödeyebilmem için çalışacağız. Sonrası için kısa çalışma ödeneğine başvuracağız,” diyerek işçileri işbaşı yapmamaları durumunda işten çıkarmakla tehdit etti. Daha sonra İzmir İl Sağlık Kurulu’ndan görevlilerin fabrikaya geleceğini söyleyen işverenin çağrısı üzerine işçiler içeri girdi. Fabrika önüne gelen iş yerinde örgütlü Deriteks Sendikası İzmir Şube yöneticileri fabrikada bulunan sağlık görevlilerinin talimatıyla içeri alınmadı. 2 bin işçinin çalıştığı yere gelen İl Sağlık Kurulu görevlileri, 1 işçinin Kovid-19’a yakalandığı, Koronavirüs testi pozitif çıkan işçi ile aynı bantta çalışan 20 işçiye de test yapıldığını ve buna rağmen sağlık görevlilerinin “çalışmaya devam” dediği bildirildi.

İGDAŞ memuru Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti

İstanbul İGDAŞ Küçükyalı Müşteri Hizmetleri Birimi’nde memur olarak çalışan 40 yaşındaki Bengül Demirel, koronavirüse yakalandığı için hayatını kaybetti.

Beykoz PTT’de Talepler Cevapsız

PTT Beykoz Şubesi dağıtım işçileri, sabah 8.30’dan gece 23.00’a kadar 45-50 kişi en fazla 30 cm aralıklarla çalıştıklarını bildirdi. Salgın geçene kadar durumun düzeltilmesini talep ettiler. Yaşar Usta ihbar hattına ulaşan işçiler: “İşimize, ekmeğimize saygımız var lakin uçurumun ucunda çalışıyoruz. Herkesin çoluğu çocuğu var. Taleplerimiz haber kanallarında bile 2-3 kez dile getirildi buna rağmen değişiklik yok,” diyerek seslerinin duyurulmasını istedi.

Şok Marketlerinde Çalışanlar Şikayetçi

Manisa Sürat Yolu Şok Market şubesinde çalışan Baran, önlem alınması için defalarca yazılı müracaatta bulunduğunu ama ne maske ne de önlem alındığını bildirdi. Yaşar Usta ihbar hattına ulaşan Ekrem Baran: “Virüse karşı önlem alınsın diye defalarca yazılı müracatta bulundum. Buna rağmen maske ve dezenfektan verilmedi. Hasta olmamak için işi bırakmak zorunda kaldım. Şu an işsizim ama onlar milyarlar kazanıyor,” diyerek tepki gösterdi.

Migros’ta Halen Önlem Yok

Yaşar Usta’ya ulaşan Cevahir ve Ihlamur AVM Migros işçileri: “İşçilerinden bazıları Covid-19 olmasına rağmen mağazaya hala yeni işçi alınıyor, hiçbir önlem yok,” dedi.

Kadıköy Belediyesi’nde 4 kişide Covid-19

Kadıköy Belediyesi’ne bağlı Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde çalışan işçiler, haftada 2 maske verildiğini ve maskelerin yıkanıp tekrar kullanılmasının söylendiğini bildirdi. Yaşar Usta ihbar hattına ulaşan işçiler: “Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde sosyal mesafe yok. Gece vardiyasında insanlar iç içe. Çalışanlar test istiyor. Her gün insanların attığı maske ve eldivenleri topluyoruz. Kadıköy Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde 2, Zabıta Birimi’nde 1, Fen İşleri Müdürlüğü’nde ise 1 kişide Covid-19 testi pozitif çıktı. Önlem alınmasını istiyoruz,” diyerek seslerinin duyurulmasını istedi.

Önce Ücretsiz İzin Sonra Telefonla Kovulma 

İstanbul Havalimanı’nda bulunan Unifree işçileri, şirketin önce ücretsiz izne çıkarttığını sonrasında ise telefonla arayıp işten çıkarıldıklarını söylediğini bildirdi. Yaşar Usta ihbar hattına ulaşan işçiler: “Şirket CEO’su Ali Şenher ‘şirketimizin devamlılığı için bu kararları uygularken aranızda virüs nedeniyle toplu işten çıkarma yapılacağı gibi konuşmalar olduğunu duyuyorum. Samimi söylüyorum, asla böyle bir şey olmayacak’ diye mail attı. Oysa bu mailin atıldığı gün yüzlerce personelin işlerine son verildi. Sözleri ile uyguladıkları tutarsız olan güvenilmez şirketlerden biri,” diyerek seslerinin duyulmasını istedi.

Yine Migros Yine Önlem Yok

İstanbul Ataköy Atrium’daki Migros’ta en az 3 çalışanın koronavirüse yakalandığı, virüse karşı yerleri çamaşır suyuyla silmenin dışında hiçbir önlem alınmadığı belirtildi. Balıkesir Ayvalık’ta bulunan 5M Migros’ta ise bir işçinin virüs testi pozitif çıktı. Bu işçinin evlere servis yapan bir çalışan olduğu belirtildi. Migros, iş yerlerindeki tedbirsizliği ortaya çıkaranları dava etmek yerine çalışanlarınız için önlem alın.

Salgınla Mücadelede Tedbir Yine Yemekleri Azaltma

Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanları verilen yemeklere sitem etti: “Salgınla mücadele eden personele bu yemek reva mı?” Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, verilen yetersiz yemeğe ilişkin görüntüyü sosyal medya hesabından paylaştı.

Çapa Hastabakıcı ve Temizlik İşçileri: “Yurtlardan Çıkarıldık, Ayrımcılığa Son Verin”

Çapa Tıp Hastanesi hastabakıcı ve temizlik işçileri, kendilerine tahsis edilen Safiye Ali Kız Öğrenci Yurdu’ndan çıkarıldıklarını, yerlerine doktor ve hemşirelerin alındığını belirtti. Yaşar Usta ihbar hattına ulaşan Çapa işçileri: “Doktordan hastabakıcıya, temizlik işçisine kadar sağlık bir bütündür. Hastanelerde sadece doktorların şartlarını iyileştirmek hastaları iyi edemez. Temizlikçisi, hastabakıcısı ve tüm işçileri sağlık çalışanı olarak görülmelidir. Çoğu durumda hastayla en yakın olan ve en çok temas kuran hastabakıcılar ve temizlikçilerdir. Hastanenin ve hastaların temizliği, bakımları hastanın tedavi sürecinden ayrı tutulamaz. Doktor, hemşire, hastabakıcı, temizlik işçisine gereken destek verilmelidir,’ dedi.

Ücretli İzin Yerine İşten Attılar

Yaşar Usta ihbar hattına ulaşan işçiler, Suruç’ta okullara yemek dağıtan şirketin virüs bahanesiyle çalışanlarına ücretli izin vermek yerine işten atmayı tercih ettiğini ve bu sebeple zor durumda olduklarını bildirdi.

HABAŞ Demir Çelik’te Covid-19 Var, Önlem yok

İzmir HABAŞ işçileri, bir arkadaşlarının Covid-19 testi pozitif olmasına rağmen hala çalışmaya zorlandıklarını, yıllık izinlerinin kullandırılmadığını, rapor alanların ise hakkında işlem yapılacağıyla tehdit edildiklerini belirttiler.

Irak’ta Salgın Nedeniyle Mahsur Kalan İşçiler Yardım Bekliyor

Irak’ın Necef kentinde sokağa çıkma yasağı nedeniyle Türkiye’ye dönemeyen inşaat işçileri: “Ülkemizden yardım bekliyoruz, kıpırdayamıyoruz. Daha dışarıda birçok arkadaşımız var. Bizimle ilgilenilmesini bekliyoruz,” dediler.

Ankara City Gross İşçileri: “Servislerde Tüm Koltuklar Dolu”

Yaşar Usta ihbar hattına ulaşan işçiler: “Yönetim ücretli, ücretsiz izin vermiyor, sosyal mesafe kuralına uymuyor, servislere tüm koltuklar yolcu dolu; yönetim yüzünden işi bırakmayı düşünen arkadaşlarımız var,” dediler.

Maltepe Belediyesi’nde 2 İşçide Koronavirüs

Maltepe Belediyesi işçileri: “İki arkadaşımızın koronavirüs testi pozitif çıktı. Başta riskli bölgelerde çalışanlar ve bütün işçiler için yaygın test yapılmasını istiyoruz,” dedi.

Sedef Tersanesi Salgını Gizledi

Tuzla Tersaneler Bölgesi’nde bulunan Sedef Tersanesi’nde çalışan bir mühendisin, 29 Mart Pazar günü Covid-19 testi pozitif çıktı. Şirket, 3 gün boyunca çalışan diğer işçileri bilgilendirmedi. Limter-İş 1 Nisan’da Sedef Tersanesi önünde yönetimi protesto etmiş, işçilere “Yaşam hakkınız için işe gitmeme hakkınızı kullanın” çağrısı yapmıştı. Polis saldırısı ile gözaltına alınan 5 işçiye toplamda 30 bin TL para cezası kesilmişti.

Hindistan’da Göçmen İşçilere Kimyasalla “Dezenfekte”

Bareilly şehrinde bir grup işçinin kimyasalla “dezenfekte” edildiği görüntüler ülkede büyük tepki topladı. Otobüslerin dezenfektesi için kullanılan kimyasal şehirlerden memleketlerine giden göçmen işçilere sıkıldı. Hindistan’da 25 Mart’ta dünyanın en büyük karantinası uygulanmaya başladı. 1,3 milyar nüfuslu ülkede vaka sayısının çok geriden gittiği ve testlerin yapılmadığı iddia ediliyor. Ulusal düzeyde olan karantina sebebiyle binlerce işçi şehirlerden memleketlerine dönmeye başladı. Ancak karantina yüzünden işsiz kalan işçiler, salgının yayılmasından korkan hemşerileri tarafından da geri çevrildi. Yerel medyaya göre 22 işçi “yol kazalarında” hayatlarını kaybetti. Bihar eyaletinde çekilen bir görüntüdeyse işçilerin bırakılmak istendiği görülüyor. Bengal eyaletinin Purulia bölgesinde ailelerinin köyde evi olan 7 işçinin köye girişi reddedilince, işçiler ormanda kalmak zorunda kaldılar. Yaban fillerinin saldırısından korkan işçiler, ağaçların üst dallarında kendilerine kalacak yer yaparak 5 gün burada kaldılar. Gujarat eyaletindeyse yüzlerce işçi, gitmelerini engelleyen polisle çatışmaya girdi. 90 kişi gözaltına alındı. “Çalışmamız için bizi buraya getiren yüklenici firmalar bize yardım etmeyi reddediyor” diyen işçiler hem işsiz kalmış durumdalar hem de evlerine dönemiyorlar.

Seren Serengil Yardımcısını Darp Etti, Ormana Attı

Şarkıcı Serengil, izin isteyen yardımcısı Gulnoza Mamatova’yı “bize korona bulaştırdın ondan mı kaçıyorsun” diyerek saçından tutup yerde tekmeledi. Serengil’in aynı evde yaşayan erkek arkadaşı Mustafa Tohma ise polisi aramaya çalışan Mamatova’nın elinden telefonunu alıp “bizi korona etmeden seni dağa bıralacağım” diyen Serengil’in istediği şekilde Mamatova’yı zorla Beykoz Ormanı’na attı. Mamatova arabadan atıldığı yerden bir saat yürüyerek yerleşim yerine yakın duraklara gelmiş ve oradan otobüsle, yaşadığı şok nedeniyle hiçbir şey yapamadan evine ulaştı. Serengil’in, kabul edilemez, ırkçı, aşağılayıcı ve suç teşkil eden eylemini, “bir arkadaşım” diye paylaşım yapıp adeta günah çıkararak dolaylı ikrar ettiği savunulan dilekçede Mamatova’nın ertesi gün darp raporu aldığı, bu raporla 29 Mart akşamı gittiği Paşabahçe Polis Merkezi’nde şikayette bulunmak istediği ancak oradaki polislerin şikayetle ilgili işlem yapmadığı öne sürüldü.

Kocaeli’nde İş Bırakma Yasağı

Kocaeli’nde bir fabrikada 600 işçi, enfekte olan işçiler olduğu için ve fabrikada önlem alınmadığından iş bırakmıştı. Bugün Kocaeli Valiliği 15 gün boyunca iş bırakmayı yasakladı.

Urfa’da tarım işçisi: “Nasıl evde kalacağız söyleyin”

Tarım işçisi “Evde kal diyorlar ama müdür, öğretmen maaşını alıyor. Ben yevmiye ile çalışıyorum. Buradaki 14 milletvekiline sesleniyorum. Biz burda ne yiyoruz, siz ne yiyorsunuz” dedi.

PTT Çalışanlarının Çilesi

Haber-Sen 2 No’lu Şube Başkanı Mehmet Ali Elçek, PTT çalışanlarının zorluklarını anlattı: Uzun kuyruklar çalışanları, internet üzerinden çoğalan alışverişler ise dağıtımcıları çok zorluyor. Elçek: “Çalışan emekçiler için iş yükü oldukça arttı. PTT’ye gelinerek yapılan işlemlerin sosyal kart çıkartılarak PTT matiklere yönlendirilmesi gerekiyor. Ankara görece rahat ama diğer iller çok daha sıkışık. Dağıtımcıların mesaisi salgınla beraber çok daha arttı. Zorunlu alışverişler dışında internetten alışveriş yapılmamasını ve çalışma saatlerinin kısaltılmasını talep ediyoruz,” diye konuştu.

THY’de İşten Çıkarmalara Salgın Bahanesi

THY Teknik Bilgi Teknolojileri Başkanlığı çalışanları, birçok kişinin haksız yere işten atıldığını, mobbing ile de çalışanların kendilerinin işten ayrılmasına zemin hazırlandığını belirttiler. Toplantılarda konuşan ve koşullardan rahatsızlığını belirten çalışanların işten çıkarıldığını ifade eden BT çalışanları, bazen yöneticilerin “herkes ayağını denk alsın” gibi ifadelerle çalışanları tehdit ettiklerini iletti.

Birevim Yaşar Usta’yı tehdit etti

Birevim işçilerinin ihbar hattımıza ulaşarak ilettiği “iş olmadan zorla işe çağırılmalarını” haberleştirmemiz BİREVİM’i rahatsız etti. Yaşar Usta’ya ihtarname gönderdiler.