İtalya’da Mülteci Tarım İşçileri Yasal Haklarının Tanınması Talebiyle İş Bıraktı

İtalya’nın güney bölgelerinde tarım işçisi olarak çalışan mülteciler,”düzenli statüye” geçirilmeleri talebiyle iş bırakma eylemi yaptı.

İtalya’nın güney bölgelerinde tarım işçisi olarak çalışan çok sayıda mülteci, yasal hakları tanınarak “düzenli statüye” geçirilmeleri için iş bırakma eylemi yaptı.

Sendikalar Birliğinin (USB) çağrısıyla başta ülkenin güneydoğusundaki Foggia kenti olmak üzere pek çok yerde mülteciler dün akşamdan itibaren iş bıraktı ve bugün tarlalara meyve-sebze toplamaya gitmedi. Son kararnamede tarım sektöründeki mülteci işçilerin haklarının tanınacağı belirtilse de USB’ye göre, düzenli statüye geçmek için gerek maddi, gerekse “düzensiz işçi” ve ayrıca işverende aranan şartlar nedeniyle çok az kişi bundan faydalanabilecek ve çoğunluk uygulamanın dışında kalacak.

USB yetkilisi Aboubakar Soumahoro, İtalyanlara bugün markete gitmemeleri ve kendilerine destek olmaları çağrısı yaparken, “Conte çizmeni giy ve bizi dinlemeye gel” diyerek Başbakan Giuseppe Conte’ye seslendi.

Sendikacı Soumahoro, hükümetin emekçilerin taleplerine karşı daha fazla sağır kalması halinde daha çok grev olacağını belirterek, “Eğer bizi bunu yapmaya zorlarlarsa, topraklı kirli botlarımızla Meclise gideceğiz” dedi.

Sendikacı, İtalya’da bulunan yabancıların düzenli statüye geçmeleri ve başta sağlık olmak üzere tüm haklara sahip olmaları gerektiğini belirtti.

Kaynak: Evrensel