İzmir’de Sağlık Çalışanlarının Gece Nöbet Ücretlerinin Ödenmesi İçin Yaptıkları Eylem Kazanımla Sonuçlandı

İzmir’de ücrette eşitsizliğe ve adaletsizliğe karşı taleplerini sile getirerek üç gündür eylem yapan sağlık çalışanlarının eylemleri kazanımla sonuçlandı.

SES İzmir Şubesi, İzmir Tabip Odası ve Sağlık-İş Sendikası sağlık çalışanlarının sorularını dile getirmek için İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesinde basın açıklaması yaptı. Üç gündür talepleri için hastanede eylem yapan sağlık çalışanları özellikle gece nöbetlerinin ödenmemesinden şikayetçiydi.

SES İşyeri Temsilciliğinin hastane başhekimi ile yaptığı görüşmeler sonucu gece nöbet ücretlerinin yatırılacağı duyurulurken, sağlık emekçilerinin günlerdir yaptığı eylemler kazanımla sonuçlandı.

Açıklamada ilk olarak konuşan SES İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Hülya Ulaşoğlu sağlık emekçilerinin taleplerini sıraladı. Ulaşoğlu,  “İnsanca yaşayacak temel ücretimiz olmak zorunda. İnsanca çalışmak insanca yaşamak için personel eksikliğini giderin. Her şey bir kişinin ağzından çıkarak yandaşın olmaz ki, biz bu ülkede yaşıyoruz, bu hastane bizim hastanemiz. Personel açığına rağmen burada çok iş ürettik. Dayanamadılar 32 bin kişi aldılar, ama bunun da birçoğu hemşire değil. Bu personeller daha geçen ay alındılar, ek ödeme alacaklar. Ama bu hastanede 15-20 yıldır çalışan 4D’li arkadaşlarımız alamıyor. Onlar hangi kuruma ait? Sağlık bakanlığına ait yeni personellere sahip çıkıyorlar da bu arkadaşlarımız hangi kuruma ait?” diyerek tepki gösterdi.

Herkese Eşit Ücret 

“3600 hakkımızdan asla vazgeçmiyoruz” diyen Ulaşoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biz bu yaşadıklarımızın temel nedenini sağlıkta dönüşüm programı olduğunu, özelleştirmeler olduğunu biliyoruz. Yemek şirketi özel, radyoloji özel. Her şeyden önce bu Kovid-19 halk sağlığının ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkardı. Sağlık haktır satılamaz.”

Gece mesailerinin ikiyle çarpılması gerektiğini dile getiren Ulaşoğlu, başhekimle görüşme yaptıklarını ve nöbet paralarının ödenmesi konusunda başhekimden söz aldıklarını söyledi. Hastanede çalışan yabancı uyruklu doktorların da ek ödeme alamadığını söyleyen Ulaşoğlu, “Hükümet sürekli yerli ve milli diyor bu doktorlar yerli ve milli olmadığı için mi ödeme alamıyor. Herkese eşit ücret dağıtın güvenlik yemekhane taşeron tüm sağlık çalışanları ekibi bozmadan ücret verilmeli”  dedi.

Kaynak: Evrensel