Kapanan Kapılar, Çekilen Teller, Gaz Bombaları ve İki Sınır Arasında Mülteciler

27 Şubat’ta İdlip’te yaşanan TSK’ya yönelik hava saldırısı sonucu 36 askerin hayatını kaybetmesinin ardından Türk hükümeti Avrupa sınırındaki geçişleri engellemeyeceğini duyurdu. Reuters’ın üst düzey bir Türk yetkiliye dayandırdığı haberinin ardından AK Parti sözcüsü Ömer Çelik ‘’Mülteci politikamız aynıdır ama ortada bir durum var, artık mültecileri tutabilecek durumda değiliz’’ açıklamasını yaparak haberi doğrulamış oldu.  Yaşanan bu gelişmelerin ardından Türkiye’de bulunan çok sayıda mülteci, Avrupa’nın çeşitli ülkelerine geçmek üzere Edirne’deki sınır kapılarına ve Çanakkale, İzmir ve Muğla’dan şişme botlarla Yunan adalarına geçiş yapabilecekleri kıyılara gitmek üzere yola çıktı.

Taksiciler Mültecileri Kişi Başı 200 Euro Karşılığında Edirne’ye Götürüyor

Dokuz 8 Haber’den Baransel Ağca’nın haberine göre, İstanbul Fatih’ten, AKP’li belediyelerin gönderdiği midibüslerle çok sayıda mülteci ücretsiz olarak Edirne’ye gitmek üzere yola çıktı . Midibüse binmek isteyenlerin yaşadığı izdiham kameralara yansıdı . Ücretsiz midibüslere binemeyenleri kişi başı 200 euro karşılığında sınıra götürmek için bekleyen taksiler ve diğer araçlar uzun kuyruklar oluşturdu.

 

Hürriyet’ten Ece Çelik’in haberine göre ise Vatan Caddesi’nde bulunan bir taksici ilk gece bir aileyi 4 bin dolara Edirne’ye götürdüğünü ifade etti. Esenler otogarından Edirne’ye giden otobüslerin fiyatları ise normalde 60 TL fakat hiçbir firmada yer bulunamıyor. Çok sayıda mültecinin Avrupa’ya geçme umuduyla akın ettiği Esenler otogarında bir görevli  ‘’Kurtuluş için son gemi’’  diyerek mültecilere sesleniyor.

 

İzmir’den Yunan adalarına geçmek isteyen 160 mülteci, yapılan açıklamanın ardından 28 Şubat sabahı Dikili’ye geldi. Öte yandan Çanakkale’nin Ayvacık sahilinden Yunan adalarına geçmek için sahile gelen çok sayıda mülteci olduğu,  Ayvacık’ta bulunan Göç İdaresine bağlı Geri Gönderme Merkezinde 400 mültecinin bulunduğu aktarıldı.

Bize Kapılar Kapalı Ama Denizden Geçebilirsiniz Diyorlar

İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli illerinden Edirne’deki sınır kapısına ulaşmaya çalışan mülteciler NTV’nin canlı yayınıyla ekranlara verildi.

Daha sonra kaldırılan videoda NTV muhabirine konuşan mülteci bir kadın yaşananlarla ilgili şunları aktardı:
“Saat birde haber geldi. Dediler ki sınır kapıları açılmış geçebilirsiniz. Ondan sonra orada otobüsler bekliyorlardı. Bizi buraya kadar bedava getirdi yani. Ondan sonra burada bıraktı bizi. Şimdi sınır kapısına gidiyoruz. Orada jandarma arkadaşlar diyor ki; geçemezsiniz, burada kapılar kapalı. Ama denizden diyor geçebilirsiniz. Şimdi siz düşünün; bu kadar millet, bu kadar çocuklar denizden nasıl geçebilir? Gemi de yok, hiçbir şey yok nasıl geçebilirler?”

TRT Arapça’dan “Fransa’ya Giden Yol” Paylaşımı

TRT Arapça, İdlib’den yola çıkarak Türkiye üzerinden Avrupa’ya hangi yollardan ulaşabileceğine ilişkin resmi sosyal medya hesabı üzerinden bir harita paylaştı.

TRT Arapça televizyon kanalı, Twitter hesabında “Fransa’ya giden yol” başlığıyla paylaştığı haritada Suriye’nin İdlib şehrinden bir ok çıkartarak Türkiye üzerinde dört farklı yol kullanılarak Avrupa’ya gidilebileceğini belirtiyor.

Sarı renkle çizilen ilk güzergahta İdlib’den Kayseri, oradan İstanbul, Edirne ve Tekirdağ üzerinden Yunanistan Bulgaristan ve diğer Balkan ülkelerini kara yoluyla geçerek Avusturya, Almanya ve Fransa’ya gidilebileceği gösterilmiş. Sarı renkli güzergah haritanın sol alt kısmında “vahşi-zorlu yol” olarak tanımlanıyor.

İnsan Kaçakçılığı Canlı Yayında Verildi

İHA ve VOA Türkçe haber sitelerinin insan kaçakçılarıyla yaptıkları röportajlar yayınladı. İHA’ya konuşan insan kaçakçısı bu işi 7-8 senedir yaptığını belirtirken mültecilerin yanlış anladıkları için sınır kapılarına gittiklerini, geçişlerin deniz yoluyla olduğunu,2-3 güne bulunduğu sahile insanların akın edeceğini ifade etti.

VOA Türkçe’ye konuşan ve 20 yıldır bu işi yaptığını aktaran göçmen kaçakçısı Özcan Karlı ise ‘’reis izin verdi biz de yolumuza çıktık.’’ ifadelerini kullandı. Twitter üzerinden de reklamını yapmakta bir sakınca görmeyen ve Göçmenlerin yarısını Avrupa’ya kendisinin gönderdiğini söyleyen Karlı, 1 Mart’ta Edirne Enez İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen Karlı tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Yunan Güvenlik Güçleri: “Size Yalan Söylediler, Sınırlarımız Yasa Dışı Geçişe Kapalıdır”

Edirne’deki Pazarkule sınır kapısında binlerce mülteci Yunanistan’a geçmek için ilk günden itibaren bekleyiş içerisinde. Yunan güvenlik güçleri sınır kapısını otobüslerle ve tel örgülerle kapatmış durumda. Megafonla mültecilere seslenen Yunan güvenlik güçleri “Size yalan söylediler. Sınırlarımız yasa dışı geçişlere kapalıdır. Gidin bunu Türk makamlarına söyleyin” anonsları yapıyor.

Artı TV’den Nalin Öztekin’in haberine göre mültecilerin atlamasını engellemek için çekilen tellere jiletler yerleştirilmiş durumda. Aynı zamanda aralarında çok sayıda çocuğun da olduğu mülteciler ses bombası ve göz yaşartıcı gazlarla sınırdan uzaklaştırılmaya çalışılıyor.

 

Yunan Askerinin Açtığı Ateş Sonucu Bir Mülteci Hayatını Kaybetti

Adının Ahmet Ebu Emed olduğu öğrenilen bir mültecinin 2 Mart sabahı İpsala’dan Yunanistan’a geçişi sırasında Yunan askerlerinin açtığı ateş sonrası hayatını kaybettiği iddia edildi. Reuters’ın bildirdiği haberin ardından sosyal medyada paylaşılan bir videoda vurulan mültecinin görüntüleri ortaya çıktı. Yunanistan hükümet sözcüsü ise görüntüleri yalanlayarak ‘Türkiye propagandası’ olduğunu ifade etti.

Bir Mülteci Botu Battı: Biri Kadın İki Çocuk Hayatını Kaybetti

1 Mart Pazar günü, mültecilerin Çanakkale’deki geçiş noktası olan Ayvacık’ın Sokakağzı sahillerinde incelemede bulunan İHD Çanakkale Şubesi, yetkililerle yapılan görüşmeler sonrasında, aynı gün sabah saatlerinde bir mülteci botunun battığını, bir kadın iki çocuğun hayatını kaybettiğini tespit ettiklerini açıkladı.

Maraş’ta Bir Grup Mültecilere Saldırdı: 2 Mülteci Bıçaklandı

İstanbul Dolmabahçe Sarayı’ndaki çalışma ofisinde İstanbul’un AKP’li eski ve yeni  milletvekillerine seslenen Erdoğan, mülteciler ile ilgilide konuştu. “Biz bu kapıları bundan sonraki süreçte de kapatmayacağız ve bu devam edecek. Neden? AB sözünde durması lazım. Sözünü tutması lazım” diyen Erdoğan, “Biz bu kadar mülteciyi bakmak, onları beslemek durumunda değiliz.” ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan’ın konuşmasının ardından Maraş’ta bir grup Suriyelilerin ev ve iş yerlerine saldırıda bulundu.

Olayla ilgili açıklama yapan Gaziantep Valisi Davut Gül, saldırganları çocuk olarak nitelendirerek şu ifadeleri kullandı: “Dün, 13, 15, 17 yaşlarındaki bir grup Türk çocuk, 2 Suriyeliyi bıçakladı, dükkanlarına taş atıldı. Bu şehrin asayişini muhafaza edebilmemiz için sağduyulu olmamız lazım. İdlib’de mücadelemiz başka, Suriyelinin burada olması başka.”

Önceki gün ise iki askerin cenaze töreninde bazı gruplar Suriyelilere ait olan dükkanlara, tekbir getirip slogan atarak saldırmıştı.

Samsun’da Da Bir Grup, Mültecilerin Evlerine Saldırdı

Maraş’ta yaşanan saldırı girişiminin ardından bugün( 2 Mart) Samsun’da bir grup kişi mültecilerin yaşadığı evlere saldırdı. Samsun Zafer Mahallesi’nde “Şehitlerimiz var, sizin yüzünden” diyerek mültecilerin yaşadığı evlere saldıran grubu çevrede bulunan diğer vatandaşlar engellemeye çalıştı.

 

Olay sonrası bazı mülteciler yaralanırken T24’e konuşan Samsun Zafer Mahallesi muhtarı Nurşen Açar, “Saldırı değil. 15-16 yaşlarında çocuklar, “Şehitlerimiz var, sizin yüzünüzden” diyerek mültecileri kovalamışlar. Herhangi bir yaralanma yok” şeklinde açıklamada bulundu. 

Midilli’de Hollandalı Yardım Ekibi Mülteci Karşıtı Grup Tarafından Saldırıya Uğradı

BBC’de yer alan habere göre, Deniz yoluyla Yunanistan’ın Midilli adasına geçen mültecilere yardım amacıyla bölgede bulunan bir grup Hollandalı sosyal hizmet uzmanı, mülteci karşıtı bir grubun saldırısına uğradıklarını aktardı.

Hollandalı yardım ekibi, can güvenliği bulunmadığı için yardım faaliyetlerini durdurarak, gizli bir yerde saklanıyor.

Yunan Sahil Güvenlik teknesi aralarında çocukların da bulunduğu bir mülteci botunu Türkiye’ye geri döndürmek botun yolunu keserek sopalarla mültecileri darp etti. Güvenlik güçleri daha sonra bota ateş açtı.

#NeGülüyorsunErdoğan TT oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Dolmabahçe’deki çalışma ofisinde AKP eski ve yeni İstanbul milletvekilleriyle bir araya geldi. Suriye’nin İdlib kentinde TSK askerlerinin vurulmasından bu yana yaklaşık iki gün sonra ilk kez kameraların karşısına geçen Erdoğan, İdlib’deki hakkında konuştu. Erdoğan İdlib’de 36 askerin hayatını kaybettiğini açıkladığı konuşmasında Trump’la olan diyalogunu gülerek anlatması büyük tepki çekti.

Erdoğan’ın güldüğü görüntüler sosyal medyada #NeGülüyorsunErdoğan hastagıyla Twitter’da TT oldu.