Korona Günlerinde Son 24 Saatte İşçiler İçin Ne Oldu? – Yaşar Usta Emek Portalı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından koronavirüs (Covid 19) nedeniyle 59 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Son 24 saatte 5 bin 035 kişiye test yapıldığını ve 561 kişinin test sonuçlarının pozitif çıktığını belirtti.  Böylece toplam vaka sayısı 2433’e ulaştı. Koronavirüs salgını Türkiye’de giderek yaygınlaşırken birçok işçi sağlıklarını tehlikeye atarak çalışmaya devam ediyor.

Birçok iş yeri faaliyetlerini durdurma kararı alırken birçok işçi zorunlu ücretsiz izne çıkarılıyor. İşe gitmeye devam eden işçiler ise koronavirüsüne karşı hiçbir önlem alınmadığını belirtiyor.

Yaşar Usta ihbar hattına işçiler tarafından gelen mesajları sizler için derledik.

Çapa Tıp Çalışanları Sağlıksız Besleniyor

Çapa Tıp Fakültesi, koronavirüs ile burun buruna olan ve uzun saatler çalışan hasta bakıcı ve hemşirelerine verdiği ‘akşam yemeği’ menüsü. Çalışanlar, verilen bu menü ile bağışıklık sistemlerinin çökeceğini bildirdi.

Metal İşçileri: ‘Ücretli OHAL İlan Edilsin, Biz de Evde Kalmak İstiyoruz

İstanbul Gebze’de bulanan bir metal fabrikasında çalışan işçiler evde kalın çağrılarına karşı yetkililere cevap verdi. İşçiler “Ücretli OHAL ilan edilsin, bizde evde kalmak istiyoruz” dedi.

“Ne Tulum Ne Maske Ne Eldiven Verildi.”

Ankara’da bulunan Pınar Firması Bölge Müdürlüğünde çalışan taşeron lojistik işçileri, firmanın yalnızca kendi elemanlarına servis ve dezenfekte sağladığını bildirdi. İşçiler, “Pınar sadece kendi çalışanlarına gerekli dağıtımları yaptı. Bize yeni bir uygulamayla servis bile vermiyorlar. Arabası olan arkadaşlarımızın arabalarında üst üste işe gitmeye çalışıyoruz.” diyerek firmanın virüse karşı önlem almamasına tepki gösterdi.

Vodafone Çalışanları: “Satış Yapamazsak İşten Atılırız.”

Vodafone GSM Operatörü işçileri, saat 12 ile 6 arasında çalıştıklarını ve insanlarla temas halinde olduklarını, bu koşullarda bile satış yapmalarının beklendiğini bildirdi. İşçiler, “İnsanlarla temasımız ve para alış verişlerimiz var. Bizden satış yapmamız bekleniyor aksi halde işimize son vermek ile tehdit ediliyoruz.” diyerek seslerinin duyurulmasını istedi.

Eğer siz de çalıştığınız iş yerinde hak ihlaline maruz kalıyorsanız, sağlığınızı tehlikeye atarak çalışmak zorunda bırakılıyorsanız bize ulaşın.
Sesinize ses olalım.

Yaşar Usta ihbar hattı: