PTT İşçileri: Bizim De Bir Ailemiz Var, Ücretli İzin Talep Ediyoruz

Sağlık Bakanı başta olmak üzere birçok bakan ve hükümet yetkilileri koronavirüs salgınına karşı önlem olarak ‘evde kalın’ çağrısı yaparken her gün işe gidip gelen birçok çalışan var. Bu çalışanlardan biri de PTT işçileri. İşçiler, koronavirüs salgınına karşı kaygılı olduklarını belirterek ücretli izin talep etti.

Yeni tip korovirüs (Covid-19) salgını sebebiyle birçok emekçi ücretsiz izne çıkartılıyor ya da sağlıksız iş koşullarında çalışmak zorunda kalıyorlar. Bilim insanlarının ve hükümet yetkililerinin ‘evde kalın’ çağrılarına karşın her gün işe gidip gelmek zorunda olan binlerce yurttaş var. Her gün işe gidip gelen ve işi zaten bir yerlere giderek dağıtım yapan olan yurttaşlar ise kaygılı. PTT personelleri hala kargoları taşımaya, dağıtım yapmaya devam ediyor.

“Bizde Kaygılıyız, Ücretli İzin Talep Ediyoruz”

DİSK’e bağlı İletişim-İş Denetleme Kurulu Üyesi Zafer Ürek, taleplerinin Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun kararıyla, kurulca tespit edilen bir zaman dilimi boyunca ücretli izne çıkmak istediklerini belirtti. Halk TV’den muhabir İrem Yıldırım’a konuşan Ürek bu süreçte psikolojik açıdan da çok yıprandıklarını belirterek şunları kaydetti:

“Bugün 3 kişinin hakaretine maruz kaldım. “Neden buraya geliyorsunuz?” diyerek insanlar bizi kovmaya çalışıyor. İnsanlarda müthiş bir korku var ve bu bize de yansıyor. Doğal olarak bu sıkıntıyı yaşıyoruz. Özellikle kargo anlamında ciddi bir artış var çünkü insanlar internetten sipariş verme durumunu artırdı. Teslimata gittiğimizde de virüs bulaşma ihtimalinden dolayı ürkütücü tavırlarıyla karşı karşıya kalıyoruz. Teslim edildiğine dair imza almamız gerekiyor; dosyayı yere bırakmamız gerektiğini söylüyorlar, belli bir mesafede durmamızı ve yaklaşmamamızı istiyorlar. Bizim onlardan imza almamız gerekirken, imza vermek istemiyorlar. Bu da teslimatta mümkün olmuyor. Toplumun birer unsurlarıyız biz de. Taşıyıcı olma durumunun yanında onlardan da bu virüsü kapma ihtimalimiz ve endişemiz var. Bizim de bir ailemiz var. Bakmakla yükümlü olduğumuz çocuklarımız var. Biz de kaygılıyız. Bu sebeple de ücretli izin talep ediyoruz. Bu insani, acil ve zorunlu bir talep.”

PTT İşçileri Maskelerini Kendi Ceplerinden Ödeyerek Alıyor

PTT personeli olan Ürek, bir dağıtım merkezinde ortalama 40 kişinin çalıştığını ve yine çalışan her bir personelin gün içerisinde ortalama 50 iş yeri veya eve teslimat yaptığını söyledi. PTT’nin aldığı önlemleri sorduğumuzda ise sadece eldiven dağıtıldığı ve giriş-çıkışlarda sıkılması için dezenfektan konulduğunu belirtti. Maske dağıtımı yapılmaması sebebiyle çalışanlar kendi maskelerini kendi ceplerinden ödedikleri parayla almak zorunda kaldılar. Dağıtım merkezinde de sadece bir kez dezenfektasyon işlemi gerçekleştirildi.

Ortalama 50 farklı yere dağıtıma giden 40 personelin merkeze döndüğünde dar bir ortamda aynı anda bulunması da virüsün yayılması veya bulaşması açısından ciddi bir tehdit oluşturuyor.

İşçiler Yasal İzin Gününde Çalıştırılmak İstendi

DİSK’e bağlı İletişim-İş Denetleme Kurulu Üyesi Zafer Ürek’in aktardığına göre PTT’nin iki şubesinde cumartesi günü yasal izin günlerinde taşeron personel çalıştırılmak istendi. İş bırakma eylemi yapan personel, amirleri tarafından çalışmaya zorlandı ve tutanak tutuldu. Personelin ve sendikaların müdahalesi ile birlikte iş bırakıldı ve evlere dönüldü.