Uludağ Üniversitesi Hastanesi Çalışanları: Önlem Alınmadığı İçin Virüse Yakalandık

Bursa Uludağ Üniversitesi Hastanesinde ameliyathanede çalışan 17 sağlık emekçisi, alınmayan önlemler, verilmeyen maske yüzünden koronavirüse yakalandıklarını söyledi.

Türkiye genelinde binlerce sağlık emekçisi kişisel koruyucu ekipman eksiği nedeniyle virüse yakalandı, onlarca sağlık çalışanı da hayatını kaybetti. Evrensel’de yer alan habere göre; Bursa Uludağ Üniversitesi Hastanesinde ameliyathanede çalışan 17 sağlık emekçisi de alınmayan önlemler, verilmeyen maske yüzünden koronavirüse yakalandıklarını söyledi.

“N95 Maske Ve Gözlük Gibi Ekipmanlar 15 Nisan’a Kadar Verilmedi”

Tedavileri süren sağlık emekçileri virüse nasıl yakalandıklarını ve yaşadıkları süreci Evrensel’e anlattı. İşten atılma endişesiyle ismini vermeyen Uludağ Üniversitesi Hastanesinde ameliyathanede çalışan anestezi teknikeri, N95 maske ve gözlük gibi ekipmanların 15 Nisan’a kadar kendilerine vermediğini söyledi. 15 Nisan’da ise ameliyathanede sadece entübasyon yapan anestezi teknikerine bu maskenin verilmeye başlandığını belirten anestezi teknikeri “Fakat odada çoğu zaman iki anestezi teknikeri ya da bir doktor, bir anestezi teknikeri çalıştık. Hastayı entübe ettiğinizde hastada virüs varsa bu entübasyon sırasında odaya yayılabiliyor. Odada N95 maskesi olmayan kişi ise bu havayı soluyor. Ameliyathanede bu kadar kişinin pozitif çıkma sebebi de budur” dedi.

Test Sonucu Belli Olana Kadar Çalıştırıldık

Covid-19 şüphesiyle test yaptıran bir arkadaşlarının hastane yönetimi tarafından “Test sonucu 1 gün sonra gelir” denilerek çalıştırıldığını anlatan sağlık çalışanı “Bu arkadaşımız test sonucu gelene kadar izole edilip çalıştırılmamalıydı. Bu yapılmadığı için virüs yayıldı. Bu arkadaşın hemen ardından onunla çalışan bir kişinin de testi pozitif çıktı. O da test sonucu gelene kadar çalıştırıldı” diye konuştu.

“Bizleri Hasta Eden Önlemlerin Alınmamasıdır”

Hastane yönetiminin 15 Nisan’da çalışanlara gönderdiği mesajda yazılanlar ise çarpıcı: “Covid-19 sağlık tedbirleri kapsamında sağlık çalışanlarına birçok defa mesajla bilgilendirme yapılmasına rağmen sosyal mesafeye ve maske takma kuralına uyulmadığı tespit edilmiştir. Kurala uymayanlar hakkında denetleme personelince veya fotoğraf ile kamera kaydı incelemelerinde tespit edildiğinde, adli ve idari işlem yapılacaktır.”

Kendilerini hasta eden şeyin hastanenin alamadığı önlemler olduğuna dikkat çeken sağlık çalışanı “Bizleri hasta eden önlemlerin alınmamasıdır, bizim önlemlere uymamamız değil. Hastane yönetimi üzerine düşenleri yapıp gerekli ekipmanları sağlayabilseydi bugün ben ve diğer 16 arkadaşım virüsü kapmayacaktık” dedi.

Hastane Yönetimi Virüsü Meslek Hastalığı Olarak Kabul Etmiyor

Bir başka ameliyathane çalışanı ise 2 ve 5 Nisan’da iki hasta bakıcı arkadaşının testinin pozitif geldiğini, bu iki kişiyle aynı soyunma odası ve tuvaleti kullandığını belirterek “18 Nisan’a kadar ameliyathanede yaklaşık 14-15 kişinin daha test sonucu pozitif geldi. Bunların 8-9 tanesiyle yine aynı ortamda bulundum” diye konuştu.

Hastanelerinin İSİG kurulundaki doktorların, hastane yönetiminin virüs kapan sağlık çalışanlarının durumunu “iş kazası veya meslek hastalığı” kapsamında değerlendirmediğini söylediğini belirterek bunun kabul edilemez olduğuna vurgu yaptı. Konuyla ilgili aradığımız hastaneden, resmi tatil olduğu için bilgi verecek kimsenin olmadığı cevabını aldık.